IDDEEA

Rukovodstvo

Almir Badnjević

Almir Badnjević je rođen 1986. godine u Bosanskoj Krupi u Bosni i Hercegovini. Titulu doktora nauka stekao je 2015. godine na Fakultetu elektrotehnike i računarstva Sveučilišta u Zagrebu, dok je osnovne i magistarske studije završio na Elektrotehničkom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Od 2008. godine paralelno je aktivan u dvije oblasti, poslovnoj i akademskoj.

Jedan je od osnivača ideje o uklјučivanju medicinskih uređaja sa mjernom funkcijom u zakonski metrološki okvir i uspostavlјanju praćenja mjerenja u medicinskim mjerenjima na globalnom nivou. Po toj ideji je 2014. godine osnovao jednu od najopremlјenijih laboratorija za ispitivanje i verifikaciju medicinskih sredstava u Evropi, laboratoriju Verlab. Osnovni zadatak Verlaba je da vrši godišnju provjeru sigurnosti i performansi medicinskih sredstava u zdravstvenim ustanovama Bosne i Hercegovine u skladu sa međunarodnim ISO 17020 standardom. Na osnovu iskustva stečenog u ovoj oblasti, kao jedan od urednika napisao je knjigu „Inspection of Medical devices – for regulatory purposes“ koju je objavila izdavačka kuća Springer Nature 2017. godine, dok je drugo izdanje objavljeno 2023. godine.

Kompanija Verlab je 2022. godine osnovala prvi naučno-istraživački institut u Bosni i Hercegovini nazvan “Verlab institut za biomedicinski inženjering, medicinske uređaje i vještačku inteligenciju”. Za manje od godinu dana, Institut je uspostavio saradnju sa institucijama kao što su CERN, Fraunhofer, Helmholtz i učestvovao u nekoliko međunarodnih projekata u oblasti računarstva visokih preformansi, velikh podataka (big data), vještačke inteligencije i medicinskih uređaja. Institut Verlab je kandidat da postane globalni centar za saradnju sa SZO-om. 

U svojoj akademskoj karijeri, od 2015. godine radi kao šef Odsjeka za genetiku i bioinženjerstvo na Fakultetu za inžinjering, priorodne i medicinske nauke Međunarodnog Burch Univerziteta. Pokretač je prvog master i doktorskog programa bioinženjerstva u Bosni i Hercegovini. Na Međunarodnom Burch univerzitetu danas je u zvanju redovnog profesora u oblasti bioinženjerstva i elektrotehnike, dok je na Univerzitetu u Sarajevu u zvanju vanrednog profesora u oblasti zdravstvene informatike. Od 2015. godine radi i kao ekspert za praksu na Univerzitetu u Warwick (UK). Autor je ili koautor preko 200 poglavlјa u knjigama, knjiga, članaka u časopisima i članaka sa međunarodnih konferencija. Uvršten je u 2% najcitiranijih svjetskih naučnika od strane  Stanford univerziteta (USA).

Izabran je 2022. godine za redovnog člana Međunarodne akademije nauke i umjetnosti Bosne i Hercegovine i redovnog člana Evropske akademije nauka i umjetnosti, dok je 2023. postao član Svjetske akademije umjetnosti i nauke. Godine 2022. imenovan je za glavnog urednika časopisa “Technology and Health Care” kojeg izdaje holandski IOS Press, kao i za asistenta glavnog urednika u časopisima Health and Technology i Biomedical EngineeringOnline koje izdaje Springer Nature.

Pored akademskog i poslovnog sektora, profesionalno iskustvo je sticao kroz nevladine organizacije. Godine 2014, kao jedan od osnivača pokrenuo je Društvo za medicinski i biološki inženjering u BiH, koje je predstavnik BiH u Međunarodnoj federaciji za medicinsko i biološko inženjerstvo (IFMBE) i Evropskoj alijansi za medicinsko i biološko inženjerstvo i nauku (EAMBES), a kao jedan od osnivača izabran je za predsjednika.

Ovo Društvo je 2021. godine osnovalo LabHab koji je postao EU DIH (Evropski digitalni inovacioni hab). Od 2015. godine ovo Društvo po prvi put u historiji države započinje sa organizacijom Međunarodne konferencije o medicinskom i biološkom inženjeringu (CMBEBIH), koja okuplјa oko 700 učesnika iz 40 zemalјa svake dvije godine. Od 2016. godine, imenovan je za člana Upravnog odbora Tehničkog komiteta za kardiopulmonalne sisteme Instituta inženjera elektrotehnike i elektronike (IEEE), dok je od 2020. godine imenovan za člana Upravnog odbora za IEEE standarde.

Imenovan je za člana međunarodnog odbora Divizije za kliničko inžinjerstvo (CED) Međunarodne federacije medicinskog i biološkog inženjerstva (IFMBE) za period od 2018 – 2024. godine, te kao savjetnik za Regulatorna pitanja Evropske alijanse za medicinsko i biološko inženjerstvo i nauku (EAMBES) u periodu od 2018 – 2022. godine. Radio je kao koordinator za IEEE standarde za Region 8 (Evropa, Bliski istok, Afrika) u periodu od 2019. do 2020. godine. Pored toga, imenovan je za člana Nadzornog odbora Privredne banke Sarajevo d.d. Sarajevo u mandatu 2019 – 2027. Od 2021. godine imenovan je za istaknutog predavača IEEE EMBS (Distingusihed lecturer). Nosilac je Senior Member statusa u IEEE.

Nјegova biografija je još 2016. godine prepoznata i uvrštena u američku časopis „Ko je ko u svijetu“ (Marquis Who’s Who in the World). Godine 2018. njegovom timu je dodijelјena IFMBE nagrada za najbolјi rad u oblasti kliničkog inženjerstva na globalnom nivou, dok je 2021. godine Verlab dobitnik timske nagrade IFMBE u oblasti kliničkog inženjerstva. SNL magazin ga je 2018. godine proglasio za ličnost godine u Bosni i Hercegovini, 2020. časopis Ladies In magazine ga je proglasio za IN muškarca, dok ga je nacionalna Face TV proglasila za CD ličnost 2020. godine.

Savjet ministara Bosne i Hercegovine imenovao ga je 2023. godine za direktora Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine na mandatni period 2023-2028.

Oženjen je i otac dvoje djece.

Petar Bilčar

Rođen 03.02.1976. godine u Bosni i Hercegovini. Srednju školu završio u Srednjoškolskom centru „Dušan Jojić Joja“ u Bosanskom Grahovu, a Ekonomski fakultet, smjer diplomirani ekonomista / master ekonomije na Univerzitetu u Beogradu.

Poslije završetka fakulteta počeo je da radi u Tropic Trade International Doo na poziciji komercijalnog direktora. Od 2002 do 2006 godine obavljao je poslove republičkog tržišnog inspektora (Ministarstvo trgovine i turizma Republike Srpske), te tržišnog inspektora Grada Banjaluke. U periodu 2008-2012. godine je bio član Nadzornog odbora u Olimpijskom centru Jahorina, a od 2016. godine predsjednik Nadzornog odbora u Olimpijskom centru Jahorina.

Od 2016 godine do 2020 godine vršio je dužnosti načelnika Odjeljenja za komunalne poslova Grada Banja Luke, nakon čega je do imenovanja za zamjenika direktora Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine, 2023. godine obavljao poslove tržišnog inspektora grada Banjaluke. Govori engleski jezik, a u slobodno vrijeme se bavi skijanjem i biciklizmom.

PORUKA DIREKTORA

Poštovani korisnici,

Dobrodošli na virtualna vrata Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine – od piksela do napretka: Digitalna odiseja BiH.

U svojstvu direktora Agencije, sa zadovoljstvom vas pozdravljam. Naša institucija je ne samo čuvar vaših identifikacionih podataka, već i arhitekta modernog i sigurnog ekosistema administrativnih procesa. Ponosno ulažemo napore kako bismo pružili izvanredne usluge i obogatili vaše iskustvo. Naša poruka, “Od piksela do napretka: Digitalna odiseja Bosne i Hercegovine“, odražava našu predanost tehnološkom usavršavanju i napretku naše zemlje. U srcu svakog piksela podataka krije se potencijal za napredak, a mi smo tu da taj potencijal pretvorimo u stvarnost.

Od imigracije do digitalizacije, vode nas temeljni principi. Naša uloga je višestruka: od strategije razvoja u skladu s međunarodnim standardima, preko tehničkog dizajna evidencija, pa do tehničkog održavanja podataka koji su javno dobro. Uzimajući u obzir sve segmente identifikacionih dokumenata – od ličnih karata do vozačkih dozvola i pasoša – svaka etapa je pažljivo planirana i sprovedena. “Identitet je ono što nas čini jedinstvenim, a sigurnost je temelj naše slobode.” Ova misao stoji u srcu našeg rada. Naša posvećenost zaštiti vaših identifikacionih podataka je duboko usađena u sve što radimo. U svijetu gdje tehnologija ubrzano napreduje, mi smo vaš pouzdani čuvar.

Danas se suočavamo s prilikama i izazovima digitalne ere. Kao Agencija, ne samo da prilagođavamo način na koji obavljamo administrativne procese, već i stvaramo most između vas i modernih, korisnički orijentisanih e-servisa. Naš cilj je da vam olakšamo svakodnevni život, čineći ga praktičnijim i efikasnijim. U srcu svega što radimo je vaša privatnost. Kao što kaže Abraham Lincoln: “Vaša sloboda završava gdje počinje sloboda drugih.” S obećanjem da ćemo vaše lične podatke čuvati kao najdragocjenije blago, osiguravamo da se osjećate sigurno dok koristite naše usluge. Kroz saradnju s međunarodnim partnerima i primjenu najboljih praksi, stvaramo most prema svijetu gdje podaci putuju brže, a administracija postaje jednostavnija. Mi smo stub između vaših potreba i digitalne budućnosti.

U ime Agencije za identifikacione dokumente, evidenciju i razmjenu podataka, želim vam dobrodošlicu. Vaša podrška i povjerenje su pokretači naše predanosti. Zajedno gradimo put ka pametnijoj, sigurnijoj budućnosti.

S poštovanjem,
Akad.prof.dr.Almir Badnjević