Агенција за идентификациона документа, евиденцију и размјену података Босне и Херцеговине (IDDEEA) жели информисати грађане Босне и Херцеговине и јавност о нетачним тврдњама које су изнесене у вези с надлежностима IDDEEA-е од стране појединаца из Министарства унутрашњих послова Републике Српске (МУП РС).
Из МУП РС у свом саопштењу су навели: “Из наведеног произлази да Агенција нема надлежности да заприма захтјеве непосредно од грађана и да на тај начин врши услуге према грађанима, те тако злоупотребљава законску надлежност пружања техничке подршке министарствима унутрашњих послова у БиХ, чиме је довела у питање заштиту личних података грађана. “
Надлежности IDDEEA-е су јасно прописане Законом о Агенцији за идентификациона документа, евиденцију и размјену података Босне и Херцеговине и не остављају могућност за било каква произвољна тумачења. IDDEEA поштује јасну границу и разликовање надлежности за издавање личних документа у Босни и Херцеговини, те нити једним својим поступком не излази из оквира надлежности које су јој додјељене законом. Такође, IDDEEA не присваја нити једну надлежност, па нити било коју усмјерену у погледу обављања послова услуга према физичким лицима.
Нејасно и непрецизно се износе наводи око обављања послова и услуга према физичким лицима, али ако се мисли на послове издавања квалификованих електронских потврда за удаљено потписивање морамо вас подсјетити и на званично реаговање и појашњење надлежног Министарства комуникација и транспорта Босне и Херцеговине доступно на веб страници http://www.mkt.gov.ba/Publication/Read/povodom-upita-i-navoda-o-valjanosti-i-zakonitosti-izdavanja-elektronskog-potpisa-od-strane-ovjerioca?pageId=97
Посебно морамо указати на одредбе важећег Закона о електронском потпису БиХ које прописују да је квалификована потврда она потврда која садржи податке из члана 6. овог Закона и коју је издао овјерилац који задовољава одредбе члана 8. овог Закона, а овјерилац је физичко или правно лице које издаје потврде или временски печат или обавља друге услуге у вези с електронским потписом и овјеравањем. Веома важан поступак у издавању квалификованих потврда је идентификација лица које тражи потврду. На основу тога овјерилац који издаје квалификоване потврде дужан је поуздано провјерити идентитет и, гдје је то примјењиво, било која друга значајна правна обиљежја лица које тражи потврду. Одредбама чл.15. и 16. Правилника о ближим условима издавања потврда (“Службени гласник БиХ” број 14/17) прописано је да Овјерилац врши поуздану идентификацију и аутентикацију корисника у циљу издавања квалификоване потврде, те води регистар потврда. Поступке регистрације врши овлаштени службеник овјериоца. У поступку регистрације корисника, овјерилац је дужан осигурати да:
- се корисник идентифицира као физичко лице са специфичним атрибутима који могу означавати организациону јединицу или улогу у организацији гдје је упослен.
- прије успоставе уговорног односа са корисником, јавно информише корисника на јасан и недвосмислен начин о свим релевантним условима кориштења квалификованих потврда;
- се у поступку регистрације, идентитет корисника физичког лица, утврђује непосредним увидом у важећи идентификациони документ у присуству подносиоца.
Члан 9. Закона о електронском потпису прописује да је овјерилац дужан, помоћу званичног идентификационог документа с фотографијом за физичка лица, или уредно овјереним документима за правно лице, поуздано утврдити идентитет и друге потребне податке лица које тражи квалификовану потврду. Захтјев за квалификовану потврду може бити поднесен правном лицу које овласти овјерилац. Ово правно лице дужно је провјерити идентитет лица које тражи квалифицирану потврду.
IDDEEA је надлежни овјерилац уписан у евиденцију овјерилаца коју води Министарство комуникација и транспорта Босне и Херцеговине. Уважавајући наведене одредбе законских и подзаконских аката послове идентификације подносиоца захтјева обављају овлаштени службеници овјериоца или правних лица које овласти овјерилац. Сваки овјерилац по закону дужан је прописати и Практична правила пружања услуга овјеравања која обавезно морају имати одређена правила за рад регистрационих канцеларија. Између осталог, према Практичним правилима пружања услуга овјеравања овјериоца IDDEEA за која је од стране Министарства комуникација и транспорта Босне и Херцеговине, надлежног органа за спровођење надзора над примјеном закона, потврђено да су у складу са законом, прописано је да Регистрационо тијело (у даљем тексту: РА) обавља сљедеће задатке за овјериоца IDDEEA:
– Провјеру идентитета физичких лица и осталих релевантних података за управљање сертификатима;
– Примање образаца захтјева за издавање сертификата,
– Издавања неопходне документације за кориснике или за будуће кориснике,
– Преноса образаца захтјева, захтјева и осталих информација на сигуран начин овјериоцу IDDEEA.
TSP Овјериоца IDDEEA може овластити друге институције као и организације из пословног и јавног сектора, поред својих РА, да обављају задатке који припадају РА или друге активности за које им TSP Овјериоца IDDEEA да овлаштење. Овјерилац IDDEEA уговором обавезује те институције или организације на испуњавање строгих безбједносних услова у складу са мјеродавним законодавством, европским уредбама и међународним, европским и домаћим стандардима, препорукама и правилима, ЦПС-ом и интерним правилима овјериоца IDDEEA.
Овјериоц IDDEEA има географски раширене РА чиме се будућим субјектима омогућава лака регистрација. Информације о локацијама РА су доступне на интернет страници TSP-а Овјериоца IDDEEA.
На основу наведеног формирана су Регистрациона тијела/канцеларије у којима се могу поднијети захтјеви, а налазе се у сједишту IDDEEA-е БиХ у Бања Луци, затим у Регионалним центрима у Сарајеву, Бихаћу, Мостару и Бијељини.
Уважавајући наведено већ смо позвали све заинтересоване надлежне органе – МУП-ове, да искажу свој интерес и да IDDEEA-и доставе своје захтјеве о отварању Регистрационих тијела/канцеларија у својим организационим јединицама, искључиво према горе набројаним правилима.
Коначно, на крају истичемо да је свима познато да су надлежне институције за вршење надзора над примјеном Закона о личној карти држављана Босне и Херцеговине Министарство цивилних послова БиХ, а Закона о електронском потпису БиХ Министарство промета и комуникација БиХ. IDDEEA је у обавези да проводи и врши примјену важећих законских и подзаконских одредби док се у неком од законом предвиђених поступака не предвиди или докаже супротно.
IDDEEA БИХ