IDDEEA

Директор IDDEEA БиХ на Network конференцији о дигитализацији: БиХ на путу увођења нових е-услуга и е-новчаника

У склопу овогодишње Network конференције у Неуму, одржан је панел посвећен дигитализацији сервиса јавне управе, гдје су учесници разговарали о напретку у дигиталним услугама, с посебним нагласком на е-новчаник.

Панел је окупио кључне представнике бх. власти и међународних организација, међу којима су били Един Форто, министар комуникација и транспорта БиХ, Давор Буноза, министар правде БиХ, Алмир Бадњевић,  директор Агенције за идентификациона документа, евиденцију и размјену података (IDDEEA), Свјетлана Перковић, помоћник директора – Сектор за ИТ Управа за индиректно опорезивање БиХ и Дарија Софтић-Каденић, Министрица правде и управе Кантона Сарајево, Министарство правде и управе Кантона Сарајево.

Прошлогодишњи панел отворио је многа важна питања везана уз дигитализацију сервиса, а на овогодишњем панелу је презентовано све што је постигнуто у протеклих годину дана, заједно са плановима за будућност, с посебним нагласком на имплементацију е-новчаника.

Алмир Бадњевић, директор ИДДЕЕА, државне агенције која игра једну од најважнијих улога у дигиталној трансформацији јавног сектора, нагласио је важност преласка на дигиталне процесе унутар јавне управе.

“ IDDEEA је свим градовима и општинама омогућила електронску размјену. Сви они који су испунили одређене услове добили су од IDDEEA могућност размјене дигиталних података. Сада је на њима да уреде своје интерне документе и омогуће ту процедуру за грађане.” изјавио је Бадњевић.

Додао је да је IDDEEA развила нову платформу која ће омогућити дигиталну размјену података, чиме ће се грађанима олакшати свакодневне процедуре попут потврде пребивалишта и сл.

Да дигитализација олакшава свакодневни живот грађана у свим секторима, можемо илустровати са позитивним примјером из Управе за индиректно опорезивање, која сваким даном заприма све више докумената са дигиталним потписом. Свјетлана Перковић, помоћник директора – Сектор за ИТ Управа за индиректно опорезивање БиХ, навела је да је УИО БиХ до сада запримила 1 милион докумената са електронским потписима у складу са Законом са електроским потписом Босне и Херцеговине. На прошлој конференцији тај број био је 200.000.

У завршном дијелу првог дана конфренције, директор Бадњевић је свим учесницима представио тренутне активности и изазове са којима се сусреће IDDEEA БиХ највише у процесу дигитализације.

Бадњевић је посебно истакнуо планове за увођење дигиталног новчаника, који ће, како каже, омогућити грађанима бесплатан дигитални идентитет, е-потпис, е-здравствену и е-возачку дозволу.

‘’До 2026. године, БиХ ће ући у пројект е-новчаника који ће бити бесплатан и компатибилан са стандардима Европске уније’’, закључио је.