IDDEEA

Шта је ИДДЕЕА БиХ, а шта је ЦИПС?

Шта је ИДДЕЕА БиХ, а шта је ЦИПС? – Појашњење надлежности и улога у процесу издавања личних докумената у БиХ

Агенција за идентификациона документа, евиденцију и размјену података Босне и Херцеговине (ИДДЕЕА БиХ) институција је на државном нивоу, основана с циљем да осигура неометано и сигурно издавање идентификационих докумената и одржавање регистара виталних података, из централних евиденција, који су фундаментални за административни и правни оквир институција на свим нивоима у Босни и Херцеговини.

Многи грађани још увијек ову институцију повезују с пројектом познатим као ЦИПС, који је био почетна фаза модернизације система личних докумената у БиХ.

ЦИПС (пројекат издавања личних докумената) био је међународно подржани пројекат који је започео раних 2000-их, а имао је за циљ стварање централне евиденције држављана БиХ, те увођење безбједних и стандардизованих личних докумената. Након успјешно имплементиране прве фазе кроз ЦИПС, систем је прешао у надлежност новоформиране државне агенције – ИДДЕЕА-е БиХ, која је наставила развијати и унапређивати инфраструктуру и процесе за издавање личних докумената, усклађене са међународним стандардима, укључујући ICAO и ЕУ регулативе.

Шта тачно ради ИДДЕЕА БиХ?

ИДДЕЕА БиХ није институција која има директан контакт са грађанима у процесу издавања личних докумената. Њена примарна улога је техничко-оперативна и стратешка.. У складу са Законом о Агенцији за идентификациона документа, евиденцију и размјену података БиХ, Агенција је задужена за:

  • Централизовану евиденцију личних докумената возачких дозвола, јединствених матичних бројева држављана БиХ и других евиденција уз сагласност изворних органа,
  • Персонализацију личних карата, путних исправа, возачких дозволе, докумената за регистрацију возила, тахографских картица, поморских и бродарских књижица, пограничних пропусница као и друге документе уз сагласност надлежних органа,
  • Предлагање, израду и провођење стратегије и политике развоја идентификационих докумената у складу са међународним стандардима,
  • Обезбјеђивање софтверских рјешења,
  • Сарадњу с домаћим и међународним институцијама у вези размјене и заштите личних података,
  • Управне поступке у складу са важећим законским прописима који се односе на њен дјелокруг рада
  • Издавање квалификованог електронског потписа за удаљено потписивање.

А шта раде МУП-ови?

Министарства унутрашњих послова (МУП-ови) ентитета, кантона и Брчко дистрикта надлежна су за пријем и обраду захтјева грађана за издавање личних докумената, односно за цијели управни поступак док је ИДДЕЕА надлежна искључиво за персонализацију ових докумената. Другим ријечима, грађанин подноси захтјев за изадавање неког документа, потврде о пребивалишту и боравишту (тзв. ЦИПС потврде) на локацији за издавање личних докумената тј. у просторијама надлежних органа.

Запослени на тим шалтерима су службеници МУП-а, а не ИДДЕЕА-е, иако користе техничке системе и инфраструктуру које је развила управо ИДДЕЕА БиХ. То често изазива конфузију код грађана, који мисле да су ти службеници дио Агенције, што није случај.

Зашто је то важно знати?

Разликовање надлежности је важно јер ИДДЕЕА БиХ нема мандат да управља радом шалтера нити одлучује о евентуалним грешкама у процедури које се десе приликом предаје захтјева – за то су искључиво надлежни органи. С друге стране, уколико се деси техничка грешка у обради података, у штампи докумената или питању заштите података – тада одговорност преузима ИДДЕЕА БиХ.

Циљ овакве подјеле одговорности јесте да се осигура функционалан систем у којем МУП-ови пружају услуге грађанима, а ИДДЕЕА пружа техничку подршку, безбједност и централизовани надзор над системом издавања докумената.

Електронска размјена података – модернизација у служби грађана

Захваљујући савременим системима које одржава ИДДЕЕА, сви надлежни органи – укључујући и градске и општинске администрације – имају техничку могућност за електронску размјену података, чиме се:

  • Смањује потреба за папирологијом,
  • Убрзава административне поступке,
  • Повећава ефикасност и транспарентност рада јавних служби.

Како би се успоставила електронска размјена података, јавне институције који имају правни основ за приступање евиденцијама које ИДДЕЕА одржава за потребе изворних органа требају поднијети захтјев Агенцији те ће на брз и једноставан начин олакшати пословање у оквиру своје институције.