IDDEEA

Što je IDDEEA BiH, a što je CIPS? – Objašnjenje nadležnosti i uloga u procesu izdavanja osobnih dokumenata u BiH

Agencija za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA BiH) institucija je na državnoj razini, osnovana s ciljem da osigura neometano i sigurno izdavanje identifikacijskih dokumenata i održavanje registara vitalnih podataka iz centralnih evidencija, koji su temeljni za administrativni i pravni okvir institucija na svim razinama u Bosni i Hercegovini.

Mnogi građani ovu instituciju i dalje povezuju s projektom poznatim kao CIPS, koji je bio početna faza modernizacije sustava osobnih dokumenata u BiH.

CIPS (projekt izdavanja osobnih dokumenata) bio je međunarodno podržan projekt koji je započeo početkom 2000-ih, a imao je za cilj stvaranje centralne evidencije državljana BiH te uvođenje sigurnih i standardiziranih osobnih dokumenata. Nakon uspješne provedbe prve faze kroz CIPS, sustav je prešao u nadležnost novoformirane državne agencije – IDDEEA-e BiH, koja je nastavila razvijati i unapređivati infrastrukturu i procese za izdavanje osobnih dokumenata, usklađenih s međunarodnim standardima, uključujući ICAO i regulative EU.

Što točno radi IDDEEA BiH?

IDDEEA BiH nije institucija koja ima izravni kontakt s građanima u procesu izdavanja osobnih dokumenata. Njezina primarna uloga je tehničko-operativna i strateška. U skladu sa Zakonom o Agenciji za identifikacijske dokumente, evidenciju i razmjenu podataka BiH, Agencija je zadužena za:

  • Centraliziranu evidenciju osobnih dokumenata, vozačkih dozvola, jedinstvenih matičnih brojeva državljana BiH i drugih evidencija uz suglasnost izvornih organa,
  • Personalizaciju osobnih iskaznica, putovnica, vozačkih dozvola, dokumenata za registraciju vozila, tahografskih kartica, pomorskih i brodarskih knjižica, pograničnih propusnica te drugih dokumenata uz suglasnost nadležnih organa,
  • Predlaganje, izradu i provođenje strategije i politike razvoja identifikacijskih dokumenata u skladu s međunarodnim standardima,
  • Osiguravanje softverskih rješenja,
  • Suradnju s domaćim i međunarodnim institucijama u vezi razmjene i zaštite osobnih podataka,
  • Upravne postupke u skladu s važećim zakonskim propisima koji se odnose na njezin djelokrug rada,
  • Izdavanje kvalificiranog elektroničkog potpisa za udaljeno potpisivanje.

Što rade MUP-ovi?

Ministarstva unutarnjih poslova (MUP-ovi) entiteta, kantona i Brčko distrikta nadležna su za zaprimanje i obradu zahtjeva građana za izdavanje osobnih dokumenata, odnosno za cijeli upravni postupak, dok je IDDEEA nadležna isključivo za personalizaciju tih dokumenata. Drugim riječima, građanin podnosi zahtjev za izdavanje nekog dokumenta, potvrde o prebivalištu i boravištu (tzv. CIPS potvrde) na lokaciji za izdavanje osobnih dokumenata, tj. u prostorijama nadležnih organa.

Zaposlenici na tim šalterima su službenici MUP-a, a ne IDDEEA-e, iako koriste tehničke sustave i infrastrukturu koje je razvila upravo IDDEEA BiH. To često izaziva zabunu kod građana, koji misle da su ti službenici dio Agencije – što nije točno.

Zašto je to važno znati?

Razlikovanje nadležnosti je važno jer IDDEEA BiH nema mandat upravljati radom šaltera niti odlučivati o eventualnim pogreškama u proceduri koje se dogode prilikom predaje zahtjeva – za to su isključivo nadležni organi. S druge strane, ako se dogodi tehnička pogreška u obradi podataka, u tisku dokumenata ili pitanju zaštite podataka – tada odgovornost preuzima IDDEEA BiH.

Cilj ovakve podjele odgovornosti jest osigurati funkcionalan sustav u kojem MUP-ovi pružaju usluge građanima, a IDDEEA pruža tehničku podršku, sigurnost i centralizirani nadzor nad sustavom izdavanja dokumenata.

Elektronička razmjena podataka – modernizacija u službi građana

Zahvaljujući suvremenim sustavima koje održava IDDEEA, svi nadležni organi – uključujući gradske i općinske administracije – imaju tehničku mogućnost za elektroničku razmjenu podataka, čime se:

  • Smanjuje potreba za papirologijom,
  • Ubrzavaju administrativni postupci,
  • Povećava učinkovitost i transparentnost rada javnih službi.

Kako bi se uspostavila elektronička razmjena podataka, javne institucije koje imaju pravni osnov za pristup evidencijama koje IDDEEA održava za potrebe izvornih organa trebaju podnijeti zahtjev Agenciji, čime će na brz i jednostavan način olakšati poslovanje u okviru svoje institucije.