ReSPA
Regionalna škola za javnu upravu (ReSPA) regionalna je organizacija koja pruža potporu vladama zemalja zapadnog Balkana u provedbi reformi javne uprave. Djeluje kao strateški okvir za reforme kroz jačanje regionalne suradnje i razvoj prilagođenih rješenja za sve relevantne institucije, s ciljem ubrzanja reformskih procesa u javnim upravama država regije.

Mehanizam potpore
Glavni fokus usmjeren je na unaprjeđenje razumijevanja i primjene EU regulativa eIDAS i eIDAS 2.0 među uposlenima Agencije za identifikacijske isprave, evidenciju i razmjenu podataka Bosne i Hercegovine (IDDEEA). Cilj inicijative jest uskladiti praksu u BiH s europskim standardima kroz edukaciju osoblja o sigurnoj elektroničkoj identifikaciji, uslugama povjerenja te razvoju digitalnog novčanika.
IDDEEA ima ključnu odgovornost za tehničko održavanje digitalnog identiteta u javnoj upravi BiH, aktivno radeći na unaprjeđenju procesa digitalne transformacije. Projekt uključuje obuke o pravnim, tehničkim i sigurnosnim aspektima implementacije eIDAS regulativa, uključujući digitalni novčanik. Interaktivne radionice s ekspertima za digitalno predstavljanje, kibernetičku sigurnost i reformu javne uprave usklađene su s nacionalnim strategijama digitalizacije i kibernetičke sigurnosti, a istovremeno podržavaju strategiju EU za jedinstveno digitalno tržište.
Očekivani rezultati uključuju veće povjerenje javnosti u digitalne usluge, jačanje kibernetičke sigurnosti te povećanu operativnu učinkovitost IDDEEA-e.

Program mobilnosti
Cilj ovog programa jest podržati razvoj prvog digitalnog novčanika u Bosni i Hercegovini, u skladu s europskom regulativom eIDAS 2.0. Program uključuje studijsku posjetu švedskoj agenciji Bolagsverket, koja već uspješno primjenjuje ovu tehnologiju. Predstavnici IDDEEA-e imat će priliku steći tehnička znanja o arhitekturi sustava, sigurnosnim mjerama, relevantnom softveru i regulatornim okvirima.
Poseban naglasak bit će stavljen na zaštitu podataka, privatnost i usklađenost sa zakonodavstvom, kako bi se osigurala priprema Bosne i Hercegovine za integraciju u Europsku uniju. Projekt će pružiti smjernice o usklađenosti s GDPR-om, integraciji s eIDAS-om te dizajnu korisnički prilagođenih rješenja. Rezultati će izravno utjecati na kreiranje politika i planiranje uvođenja digitalnog novčanika.
Ova inicijativa jača digitalnu infrastrukturu Bosne i Hercegovine i pruža potporu procesu pridruživanja Europskoj uniji.

Potpora za razvoj pojedinačnih softverskih modula
Glavni cilj ovog projekta jest razvoj alata za vizualizaciju podataka za Portal otvorenih podataka IDDEEA-e, s ciljem povećanja dostupnosti i transparentnosti informacija u javnoj upravi. Projekt “DataVis+” ima za cilj prikazati statističke podatke na građanima prilagođen način.
IDDEEA je već postavila čvrste temelje za ovu inicijativu, s jasno definiranim ciljevima i korisničkim zahtjevima. Projekt ne obuhvaća samo tehničke aspekte vizualizacije, već i osiguranje visokih standarda zaštite podataka. Pilot verzija uključuje interaktivne grafikone i analitičke alate za lakše tumačenje podataka.
Očekivani rezultat je povećana posjećenost korisnika i jednostavniji pristup podacima na Portalu. Projekt je u skladu sa strategijom digitalizacije BiH i podržava inicijativu e-Uprave koju promiče ReSPA.
IDDEEA također traži podršku ReSPA-e u provedbi ovog projekta kao modela za buduće usluge e-Uprave. Ova inicijativa pridonosi digitalnoj transformaciji zemlje te osnažuje napore za integraciju u Europsku uniju putem transparentnih i sigurnih digitalnih usluga.